LIFESTYLE

DOBRZE, ŻE JE MAMY

by Milena-
dobrze-ze-je-mamy

   Mamy. Bez wątpienia najpiękniejszy i najcudowniejszy cud świata. Nie żaden tam siódmy czy ósmy. Nie żadne góry, doliny czy jeziora. Jedyny, wyjątkowy i przede wszystkim niepowtarzalny cud, który spotyka każdego z nas. To cud zarówno dla tych kobiet, które Mamami zostają i doświadczają tego w jeszcze większym wymiarze, ale i dla każdego kto wie, ile ciepłych wspomnień i uśmiechów kryje za sobą to krótkie słowo. 

Wiem, że nie ma co generalizować. Wiem, że są różne przypadki. Różne historie, nie koniecznie z happy endem, życie już napisało, ale skupienie się na tym pozytywnym wydźwięku słowa Mama ma swój głębszy sens i cel, o którym z czasem dowiecie się więcej.

MOJA MAMA 

    Jakie obrazy i wspomnienia pojawiają się w Twojej głowie na myśl o Mamie? Dla mnie Mama to osoba, którą zawsze podziwiam za to jak wszystko świetnie ogarnia i jak nad wszystkim panuje. Bez planowania, bez robienia listy zadań. No może czasem listy zakupów. Wszystko ma zawsze pod kontrolą. Żadnych opóźnień, żadnych sytuacji bez wyjścia. Zawsze ma rozwiązanie. I choć miewa gorsze dni, jak każdy z nas, wszystko umie jakoś zgrabnie poukładać w jedną całość.

No i zawsze posyła światu uśmiech.

Najważniejsze jest jednak to, że nigdy nie usłyszałam z jej ust jako dziecko, że nie ma czasu, że mam dać jej spokój, że mam zostawić i nie dotykać, bo zepsuje. Pokazała mi świat najpiękniej i najlepiej jak umiała. Pozwalała mi doświadczać, dotykać, pomagać nawet jeśli wiązało się to z tym, że to co ona zrobiłaby w oka mgnieniu wydłużało się niemiłosiernie albo wiązało z dużym bałaganem ze względu na moją “pomoc”.

Była zawsze na tak i za to jej każdego dnia dziękuję, bo dziś wiele rzeczy potrafię i sama mówię sobie tak, kiedy boję się tego co nowe. ♥

DOBRZE, ŻE JE MAMY

      Dziś, choć jestem już dorosła i staram się sklejać w jedną całość swoje życie, Mama zawsze jest obok. Jest jak ostoja, która zawsze pomoże i zrozumie. Nie ocenia, bo każdemu zdarza się w życiu podejmować głupie decyzje. Wspiera, kiedy chcesz jak wariat rzucić się na głęboką wodę. Zawsze jest kołem ratunkowym. Wysłucha, wesprze, pomoże znaleźć rozwiązanie i poda dłoń. Nie powie nie rób, tylko da zielone światło i powie spróbuj.

I choć wiele razy dawałam się ponieść emocjom i byłam na nią zła. I choć wiele razy padały niepotrzebne słowa. Zawsze jest i zawsze będzie najlepszą, najpiękniejszą i najcudowniejszą Mamą na całym świecie.

Tak jak Twoja dla Ciebie.

MAMY

    Kiedyś często zdarzało mi się myśleć, że marudzi, że się wtrąca, że co ona tam wie, bo przecież ja wiedziałam już wszystko najlepiej. Wiecie syndrom nastolatki, która pozjadała wszystkie rozumy. Ale na szczęście życie potrafi postawić nas do pionu. Choć czasami bardzo boleśnie.

I kiedy Twój grunt pod nogami przestaje być stabilny i uświadamiasz sobie, że to co dla Ciebie najważniejsze możesz bezpowrotnie stracić wszystkie pierdoły schodzą na boczny plan. A Ty czerpiesz ile możesz, bo wiesz, że kiedyś to źródełko niestety wyschnie. 

Mama nauczyła mnie, że w życiu najważniejsza jest rodzina i to byśmy się wzajemnie szanowali. Pokazała mi świat pozwalając na to bym sama go odkrywała. Jest wzorem, który starałam się naśladować bawiąc się za dzieciaka w dom i jest wzorem teraz, kiedy coraz bliżej mi do budowania swojej rodziny.

Uwielbiam chwile, kiedy spędzamy czas razem i kiedy oddajemy się rozmowom o rzeczach ważnych i kompletnie nieistotnych. Uwielbiam, kiedy razem idziemy na babskie zakupy, choć obie kompletnie tego nie lubimy 🙃. I wreszcie doceniam każdą chwilę z nią spędzoną i to, że ją jeszcze przy sobie mam.  

A Tobie co na myśl przywołuje słowo Mama?

 • Jak pięknie napisane! Tyle dobra i uczuć mieści się w tym jednym słowie ♥

  • To prawda tyle dobroci, miłości. To jedno z tych słów, które wyraża więcej niż tysiąc innych ♥

 • Ciepło, dom, bezpieczeństwo… Mama to wszystko.
  Bardzo ładnie to napisałaś

 • Osobę, która wspiera mnie w moich szalonych pomysłach i czasami wierzy bardziej ode mnie w ich powodzenie.

  • To prawda Jola, czasami Mama wierzy w nas bardziej niż my sami ale to nas popycha do próbowania rzeczy, których się boimy

 • To słowo wywołuje uśmiech na moje twarzy, ciepło w sercu i poczucie bezpieczeństwa, beztroski :).

  • Bezpieczeństwo to coś bardzo ważnego nie tylko kiedy jesteśmy dzieckiem ale i kiedy jesteśmy już dorośli

 • Megly

  Ach te nasze mamy! Najlepsze na świecie.
  Jestem jak najbardziej za tym, aby okazywać im miłość, czułość nie tylko w ich święto.
  Mama kojarzy mi się z dobrem, z miłością, z opiekuńczością.
  Chciałabym, aby czuła, że ją kocham. Ona przez tyle lat opiekowała się mną najlepiej jak umiała, oddała mi część swojego życia. To relacja nie do opisania. Najpiękniejsza. Doskonała.
  Pozdrawiam cieplutko

  • Święta prawa Megly ♥ Poświęciły nam tyle czasu i uwagi, że teraz należy im się zwrot tego wszystkiego z nawiązką

   Pozdrawiam

 • Od kiedy zostałam mamą zupełnie inaczej na to patrzę. Kiedy dziecko wypowiada pierwsze mama, roznosi się magia w powietrzu. To są takie emocje, które ciężko opisać. Chciałabym być dobrą, pełną zrozumienia i ciepła mamuśką
  Mamy są najlepsze na świecie, mają tyle ciepła, na wszystkim się znają i zawsze doradzą. Kiedy wracam do domu rodzinnego to uwielbiam spędzać czas na wspólnych rozmowach z mamą

  • Kiedy kobieta zostaje Mamą to ten cud odczuwa zupełnie inaczej i poznaje go na nowo. Ten etap mam jeszcze przed sobą, więc wiele dla mnie w tej kwestii do odkrycia.

 • Muszę swojej to wysłać, piękny tekst, a raczej Oda do Mamy Niebezpiecznie to czytac w pracy, bo pełen wzrusz. Moja mama tez jest najwspanialsza, to po niej mam spontan i ciekawość świata, choć pozornie nie wygląda.

  • Czytanie w miejscach publicznych może skończyć się dziwnymi spojrzeniami to fakt Dziękuję za tak miłe słowa ♥

 • Wszystkie mamy są najcudowniejszymi kobietami na świecie Ja wspominając dzieciństwo mam pełno obrazów mojej mamy bo miałam to szczęście, że przez kilka lat spędzała ze mną czas w domu Piękne wspomnienia

  • To chyba najpiękniejszy czas dla dziecka, kiedy może spędzać jak najwięcej czasu ze swoją Mamą, choć teraz wiele kobiet stara się pogodzić pracę, macierzyństwo i całą masę innych rzeczy i za to należy im się duży ukłon

 • Felipe

  Aż szkoda że pani R tego nie przeczyta lub przeczyta ale na wszelki wypadek może to drukne😜 mogę?😜

 • Dla mnie Mama to silny człowiek, który działa w życiu zgodnie z własnymi zasadami, jest kochana i nigdy sobie nie odpuszcza:)

  • Cudowne wartości Ci dzięki temu przekazuje, bo choć na co dzień nie zwracamy na to uwagi to jednak gdzieś to się głęboko w nas zakorzenia.

 • Tak, powinniśmy o swoich mamach pamiętać zawsze, nie tylko od święta, ale to niestety trudne w pędzie, w jakim żyjemy. Moja mama potrafi zagrać na nerwach, ale gdy tylko nie mam ochoty jej zamordować, jest najkochańsza. Zresztą, i tak bym nie zamordowała

 • Moja Mama:
  – dobry człowiek
  – kobieta-petarda
  – życiowy ogarniacz wszystkiego
  – silna jak skała
  – wrażliwa jak najdelikatniejszy kwiat

 • Piękny wpis Moja mam to najlepsza osoba jaką znam, chociaż wiadomo – bywało różnie. Teraz odkąd z powrotem mieszkam z rodzicami i jestem już dojrzalsza niż kiedyś, coraz bardziej doceniam ile dla nas (dla mnie i taty) zrobiła oraz jak silnym jest człowiekim

 • Pingback: Miesiąc zblogowAny podwójnie (29/30): majowo-czerwcowy online na drugim planie | Świat zblogowAny()